18.8.2017

Demontované komponenty tzv. uzavírací štěrbiny kopule, na kterých jsou patrná poškození. Ty nyní bude třeba opravit.

Demontované komponenty tzv. uzavírací štěrbiny kopule, na kterých jsou patrná poškození. Ty nyní bude třeba opravit.

Omlouváme za dlouhou přestávku v toku informací o průběhu našeho projektu. Hlavním příčinou bylo velké zpoždění v odstraňování škod, které nám opakovaně způsobilo nepříznivé počasí ve formě lokálních větrných turbulencí a deště. Tato situace poškodila otevírání štěrbiny kopule a způsobila tím problémy s přípravou na instalaci teleskopu. Nyní je potřeba modifikovat konstrukci kopule a zvětšit její odolnost proti podobným škodám, které lze v budoucnosti očekávat opakovaně. Tato oprava si vyžádala nutnost demontovat komponenty uzavíracího systému (viz obrázek níže). Ihned po dokončení těchto oprav, které odhadujeme do konce roku, zahájíme instalaci hlavního teleskopu. Jeho komponenty jsou již zhotoveny a připraveny k montáži.

V mezidobí jsme také pokročili v přípravě na stavbu rotačního systému odlévání parabolických ploch (astronomických zrcadel). Potřebná laboratoř je již stavebně dokončena a následovat bude instalace specializované elektroniky mechanických dílů pro testování teleskopů a ověření jejich funkčnosti.

V současnosti byl také dokončen tisk naší nové knihy s názvem  “Twilight of Civilization“ v anglickém jazyce, která je určena především pro mezinárodní knižní trh.

 

Comments are closed